ΦΟΡΟ ΤΙΜΗΣ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ των αθώων θυμάτων της ναζιστικής θηριωδίας στο Ασβεστοχώρι, αποδίδει και φέτος ο δήμος Πυλαίας –Χορτιάτη με αφορμή τη «μαύρη» επέτειο της 26ης Ιουλίου 1944. Ημέρα Ιστορικής Μνήμης για...
Την Συμπαραστάτρια του Δημότη και της Επιχείρησης του Δήμου Πυλαίας – Χορτιάτη, Σοφία Παπαδοπούλου, υποδέχθηκε στο γραφείο του ο Δήμαρχος Ιγνάτιος Καϊτεζίδης, σηματοδοτώντας με τον τρόπο αυτό την έναρξη λειτουργίας του θεσμού....
Έφυγε σήμερα από τη ζωή στα 76 του χρόνια ο πρώην δήμαρχος Πολυγύρου και πρώην νομάρχης Χαλκιδικής, Αστέριος Ζωγράφος.
Ο Αστέριος Ζωγράφος ταλαιπωρούνταν τους τελευταίους μήνες με προβλήματα της υγείας του και τελικά...
Έφυγε από τη ζωή ο πρώην δημοτικός σύμβουλος Θεσσαλονίκης Δημήτρης Ράπτης, έπειτα από γενναία μάχη με τον καρκίνο. Ο Δημήτρης Ράπτης ήταν γεννημένος στην Καρπερή Σερρών. Από το 1976 ήταν διορισμένος στο...
Σε πνεύμονα πρασίνου μετέτρεψε ο Δήμος Θεσσαλονίκης δημοτικό οικόπεδο στη συμβολή των οδών Παλαιού Σταθμού και Κωλέττη, στη δυτική είσοδο της πόλης, το οποίο μέχρι πρότινος ήταν σκουπιδότοπος.
Με συντονισμένες κινήσεις η έκταση...
Μια ευκαιρία να ανταλλάξουν συμπεράσματα από την εφαρμογή καλών πρακτικών αναφορικά με την ψυχική υγεία των νέων είχαν 20 εργαζόμενοι στον τομέα της νεολαίας από την Ελλάδα, τη Φινλανδία και την Ιρλανδία.
Από...
Την πολιτική διεύρυνσης και ανοιγμάτων συνεχίζει ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Στέλιος Αγγελούδης. Μέσα σε μια κίνηση γεμάτη συμβολισμούς η διοίκηση του Στέλιου Αγγελούδη επέλεξε ως εκπρόσωπο του δήμου Θεσσαλονίκης στο διοικητικό συμβούλιο του...
Ο Δήμαρχος Πυλαίας-Χορτιάτη Ιγνάτιος Καϊτεζίδης η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Τουρισμού Ανατολή Κωνσταντινίδου και ο Σύλλογος Λιτοχωριτών Θεσσαλονίκης σας προσκαλούν στην εκδήλωση για τον εορτασμό της επετείου της Επανάστασης της Μακεδονίας το 1878...
Σειρά κρίσιμων ζητημάτων που αφορούν στην κατασκευή του flyover έθεσε το κλιμάκιο του ΠΑΣΟΚ - Κινήματος Αλλαγής που συναντήθηκε το μεσημέρι με τον Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας κ. Απόστολο Τζιτζικώστα, παρουσία και του Αντιπεριφερειάρχη Υποδομών...
της Βαρβάρας Ζούκα
Ένα ηχηρό μήνυμα ενότητας έστειλαν σήμερα οι αιρετοί της αυτοδιοίκησης σε επίπεδο Κεντρικής Μακεδονίας, εκλέγοντας μέσα σε ένα κλίμα συναίνεσης και ομοψυχίας τη νέα διοίκηση του Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων....