Ομορφότερο και ασφαλέστερο παρά ποτέ αποδίδει ο Δήμος Θεσσαλονίκης τον δημόσιο χώρο στην περιοχή πέριξ του Μεγάρου Μουσικής στις χιλιάδες των επισκεπτών του.
Σε μια ζώνη πέριξ του Μεγάρου, η οποία, παρά την υψηλή επισκεψιμότητά της, επί σειρά ετών παρουσίαζε μια πολύ άσχημη εικόνα με λακκούβες και παγίδες για τους διερχόμενους, ο Δήμος Θεσσαλονίκης παρεμβαίνει με έργα που αναβαθμίζουν τον δημόσιο χώρο και βελτιώνουν τις συνθήκες ασφάλειας.
Η πρώτη φάση της παρέμβασης ολοκληρώνεται σήμερα, ενώ θα ακολουθήσουν εργασίες επισκευής στα πεζοδρόμια που βρίσκονται στο παρακείμενο κομμάτι όπως και η τοποθέτηση αστικού εξοπλισμού.
Τα έργα εξελίσσονται σε ζώνη πλησίον του υπαίθριου πάρκινγκ που διαμόρφωσε ο Δήμος Θεσσαλονίκης στο Ποσειδώνιο, προσφέροντας ανάσα στους κατοίκους και στους επισκέπτες της περιοχής.
![](https://www.thestival.gr/wp-content/uploads/2023/05/poseidonio-1024x768.jpg)
![](https://www.thestival.gr/wp-content/uploads/2023/05/asfaltostrosi-1024x672.jpg)
![](https://www.thestival.gr/wp-content/uploads/2023/05/posidonio1-1024x768.jpg)
![](https://www.thestival.gr/wp-content/uploads/2023/05/posidonio-1024x768.jpg)
![](https://www.thestival.gr/wp-content/uploads/2023/05/poseidonio1-1024x684.jpg)