Αυστηρό μήνυμα στους καταστηματάρχες που αναπτύσσουν αυθαίρετα τραπεζοκαθίσματα έστειλε από το βήμα του δημοτικού συμβουλίου ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης Στέλιος Αγγελούδης. Στην τοποθέτησή του ο κ. Αγγελούδης έκανε λόγο για ένα καθεστώς αυθαιρεσίας και καταπάτησης, τονίζοντας την ίδια ώρα ότι η δημοτική αρχή δεν θα σταματήσει να κάνει τη δουλειά της για την αποκατάσταση του δημόσιου χώρου. Απευθυνόμενος σε όσους παρανομούν ο Στέλιος Αγγελούδης τόνισε ότι «θα είμαστε συνέχεια μπροστά τους», κάνοντας γνωστό ότι σε 27 περιπτώσεις οι αρμόδιες υπηρεσίες του δήμου προχώρησαν ήδη σε απομάκρυνση τραπεζοκαθισμάτων