Κλήρος και λαός προετοιμάζονται να υποδεχθούν το νέο Ποιμενάρχη της Θεσσαλονίκης Παναγιώτατο Μητροπολίτη κ. Φιλόθεο.
Η ενθρόνιση θα γίνει το Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023 στις 17:00 στον ιστορικό Καθεδρικό Ναό της του Θεού Σοφίας. Είναι μία ιστορική ημέρα και μεγάλη στιγμή για την Θεσσαλονίκη η οποία έχει την ευλογία να αναλαμβάνει την διαποίμανσή της ένας φέρελπις και ταλαντούχος Ιεράρχης όπως είναι ο Φιλόθεος ο οποίος έδωσε δειγνατα γραφής και πορείας από το πέρασμά του από τη Σύνοδο ως Αρχιγραμματέας. Ο Φιλόθεος θα οδηγήσει το σκάφος της Εκκλησίας στην μετά Άνθιμο εποχή, με φόβο Θεού αλλά και με πίστη στις παραδόσεις μας.
![](https://ota365.gr/wp-content/uploads/2023/11/IMG_4813-214x300-1.jpeg.pagespeed.ce.Mi1wbD1E4t.jpg)