Εκστρατεία ενημέρωσης των μαθητών των σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Κορδελιού Ευόσμου για τη φροντίδα και τη διαχείριση των αδέσποτων και δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς πραγματοποιεί η Αντιδημαρχία Περιβάλλοντος και Πρασίνου, σε μια προσπάθεια ευαισθητοποίησης της νέας γενιάς και της καλλιέργειας υπεύθυνης φιλοζωίας.
Με το σύνθημα “Η συμπεριφορά μας απέναντι στα ζώα είναι δείγμα πολιτισμού” στόχος της πρωτοβουλίας είναι μέσω της παιδείας να καλλιεργήσει στα παιδιά την υπευθυνότητα και τον σεβασμό απέναντι στα ζώα, τα οποία έχουν δικαιώματα και ανάγκες και αξίζουν τη φροντίδα και την αγάπη μας.
Με το σύνθημα “Η συμπεριφορά μας απέναντι στα ζώα είναι δείγμα πολιτισμού” στόχος της πρωτοβουλίας είναι μέσω της παιδείας να καλλιεργήσει στα παιδιά την υπευθυνότητα και τον σεβασμό απέναντι στα ζώα, τα οποία έχουν δικαιώματα και ανάγκες και αξίζουν τη φροντίδα και την αγάπη μας.
Σημειώνεται ότι μέχρι σήμερα η ενημερωτική δράση πραγματοποιήθηκε στα εξής σχολεία:
- 17ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου
- 6ο Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου
- 1ο ΓΕΛ Ελευθερίου Κορδελιού
- 5ο Νηπιαγωγείο Ελευθερίου Κορδελιού στη Διαλογή
- 1ο Γυμνασίου Ελευθερίου Κορδελιού
- 2ο Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού
- 3ο Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού
- 19ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου
Ακολουθούν ενημερωτικές επισκέψεις στις παρακάτω σχολικές μονάδες:
- 26ο & 10ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου
- 2ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου
- 21ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου
- 26ο & 10ο Νηπιαγωγεία Ευόσμου
- 1ο & 14ο Δημοτικά Σχολεία Ευόσμου